Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy serwisu
Rozumiem
URZĄD MIEJSKI W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ
URZĄD MIEJSKI
W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ
Adres:  
Plac Wolności 5, 55-300 Środa Śląska
Telefon:  
+48 71 39 60 715
Fax:  
+48 71 317 34 05
E-mail:  
um@srodaslaska.pl
Data utworzenia
2020-05-29
Osoby odpowiedzialne za merytoryczne załatwienie sprawy
Wymagane dokumenty

1. Wypełniony formularz urzędowy "zgłoszenie pobytu czasowego" (do pobrania poniżej), który należy złożyć  w organie gminy właściwym ze względu  na położenie nieruchomości, w której osoba zgłaszająca zameldowanie, zamieszkuje.

2. Dowód osobisty lub paszport. Cudzoziemcy spoza UE przedstawiają ważną wizę lub odpowiednią  kartę pobytu.

3. Dokument stwierdzający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub budynku w którym następuje realizacja obowiązku meldunkowego (oryginał do wglądu).

Opłaty skarbowe

Nie podlega opłatom.

Opłaty administracyjne

Nie podlega opłatom.

Termin i sposób załatwienia sprawy

Bez zbędnej zwłoki.

Miejsce złożenia dokumentów

Urząd Miejski w Środzie Śląskiej, Wydział Spraw Obywatelskich, Plac Wolności 5, sektor A, pokój P2- parter.

Tryb odwoławczy

W przypadku odmowy przyjęcia zgłoszenia zameldowania na pobyt stały /odmowa taka musi mieć formę decyzji administracyjnej/, od której przysługuje odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Podstawa prawna

 

1. Ustawa z dnia z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U.2021.510 t.j.).

2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U.2017.2411).


 

Inne informacje

Obywatel polski przebywający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.


Zgłoszenie zameldowania na pobyt stały można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika(wzór pełnomocnictwa poniżej), legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w art. 33 par. 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2017.1257 t.j.)
, za osobę nie posiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.

Zameldowania na pobyt stały dzieci obywateli polskich stale zamieszkujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, (które urodziły się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej)- dokonuje z urzędu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia, w miejscu stałego pobytu rodziców albo tego z  rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa.

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy dokonuje się pod oznaczonym adresem.
Adres określa się przez podanie:

1) w gminach, które uzyskały status miasta- nazwy miasta (dzielnicy), ulicy, numeru domu i lokalu, nazwy województwa oraz kodu pocztowego;

2) w innych gminach- nazwy miejscowości, numeru domu i lokalu, nazwy gminy, nazwy województwa, kodu pocztowego oraz nazwy ulicy, jeżeli w miejscowości występuje podział na ulice;

Na zgłoszeniu zameldowania na pobyt stały należy potwierdzić pobyt osoby w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie.

Potwierdzenie to dokonuje właściciel lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, przedstawiając jednocześnie do wglądu dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu.

Metryka dokumentu
Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Bogusława Abel
dodano do BIP dnia 2020-05-29
rejestr zmian | Informacje o postępowaniu